Oglas

Ponovo gori

Požar, evakuacija i optužbe: Ko stoji iza novog incidenta na Uborku?

deponija uborak požar
Belmin Krhan

Novi požar na deponiji Uborak kod Mostara stavljen je pod kontrolu. Zahvaljujući brzoj intervenciji vatrogasaca, kuće su obranjene, no gradonačelnik sumnja da je požar namjerno izazvan, i to u vrijeme izvanrednog stanja, čime je izravno ugrožena sigurnost stanovništva.

Oglas

Strah, neizvjesnost i hitna evakuacija obilježili su današnji dan stanovnika koji žive u blizini deponije Uborak. Novi požar, koji se velikom brzinom širio prema kućama, natjerao je dio mještana da napuste svoje domove, dok su mnogi sa zabrinutošću pratili borbu vatrogasaca da zaustave vatrenu stihiju. Iako su stambeni objekti na kraju odbranjeni, a naredba o evakuaciji ukinuta, među stanovništvom i dalje vlada zabrinutost zbog ponavljanja ovakvih situacija.

Fuad Hujdur, mještanin:

„Slutim da je ovo možda jedan od najgorih scenarija da se pravi više prostora da se ponovo ovdje može istovarati, jer prije požara nisu imali prostora za istovaranje. Ali ovdje više neće ni jedan gram smeća da dođe, ni jedan jedini gram makar ja digao revolucionarnu bunu.“

Alija Marić, mještanin:

„Baš je zagađeno previše, ne osjećamo se dobro, ima mnogo male djece koja ne mogu da izlaze iz kuće, baš smo u ozbiljnim problemima i sad žele da ugroze naše jezero sa ovim smećem.“

Osim vatrogasaca, požar su gasila su i dva Air Tractora , pružajući ključnu podršku snagama na terenu.

Nepredvidiva je situacija na deponiji Uborak od ranog jutra s obzirom na to da jak vjetar otežava posao brojnim vatrogascima koji se nalaze na terenu.

Petar Jurić, komandir VJ Mostar:

„Kuće su odbranjene, deponija i dalje gori, ogromna količina guma koje je izuzetno teško ugasiti, tamo imamo ekipe gase i odvajaju gume bagerom, imamo ekipe koje se brinu o deponiji, a ovdje ekipe koje brane kuće. Preko puta ceste bilo je kuća koje su bile izuzeno ugrožene, krajnjim naporom su odbranjene.“

Dok se vatrogasci i dalje bore s požarom na deponiji Uborak, dodatne probleme stvara blokada odvoza otpada koju provode mještani sjevernih mostarskih naselja, na lokalitetu uz Mostarsko jezero koje je Krizni štab odredio kao privremeno pretovarno mjesto.

Alija Marić, Eko udruženje Vrapčići:

„Tu smo da kažemo da ovo mjesto nije uredu sa ekološke, pravne strane ni za privremeno odlagalište. Nek male količine završe u jezeru to može biti pogubno.“

Gradonačelnik upozorava da će svi koji svojim postupcima u uslovima vanrednog stanja budu ometali funkcionisanje sistema i blokirali odvoz otpada snositi zakonom predviđene posljedice.

Mario Kordić, gradonačelnik Mostara:

„Nemoguće je šta se radi, pokušat ćemo sve napraviti, trebat će nam ozbiljna asistencija policije. Sa MUP-om smo razgovarali, treba izaći na teren, morat ćemo i ovo riješiti na način da se angažiraju adekvatne policijske snage da se osigura red i mir u gradu Mostaru.“

A sigurnosne snage i zaštitarske agencije bit će angažovane i na lokalitetima oko deponije Uborak. Ove mjere dolaze nakon sumnji gradonačelnika da je požar na deponiji podmetnut, što je dodatno podiglo stepen sigurnosne i operativne reakcije nadležnih službi.

Mario Kordić, gradonačelnik:

„Ovo nije politička arena , ovo je komunalni problem Mostara, gdje očito kriminalci, pa u razgovoru sa Tužiteljstvom ovdje ima elemenata i terorizma, jer kad proglasite vanredno stanje u gradu a neko dođe i dodatno zapali deponiju to je onda teroristički akt."

Dok gradonačelnik dio odgovornosti za aktuelnu situaciju prebacuje na članove „Inicijative jer nas se tiče“, navodeći da su godinama blokirali procese rješavanja problema deponije Uborak i time usporavali trajno sistemsko rješenje, iz Inicijative stiže potpuno suprotan stav.

Omer Hujdur, Inicijativa Jer nas se tiče:

„Požar jeste podmetnut, gume su zapaljene ali to je uradio neko iznutra, neko koga su oni ovlastili da se to uradi, mislim da su to uradili radnici Deponije i prvi požar su oni podmetnuli on je izmakao kontorli i dobili smo ovo. Gradonačelnik nek na sve načine pokuša skinuti odgovornost sa sebe, ali to je nemoguće.“

Dok se odgovornosti prebacuju, građani ostaju bez jasnog odgovora šta udišu. Postavljena je mjerna stanica za kvalitet zraka, ali zvanični rezultati mjerenja još uvijek nisu dostupni. Konkretni podaci se čekaju, a građanima su na raspolaganju upute Zavoda za javno zdravstvo za postupanje u slučajevima požara na komunalnim deponijama.

┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama